Pet a Hliník pro Tomáška z Ostravy Poruby

Tomáškův příběh se začal psát před 16 lety. Na svět přišel nádherný chlapeček, který po porodu měl krásné apgar skóre. Vše bylo v naprostém pořádku a my se těšily a plánovaly, co všechno s dětmi budeme podnikat. Na Tomáška už doma čekala jeho tenkrát dvouletá sestřička. Po propuštění z nemocnice jsem s Tomáškem pravidelně navštěvovala poradny a nic nenasvědčovalo tomu, že není něco v pořádku. Bylo to nádherných a bezstarostných 9 měsíců.

Postupem vývoje se, ale začal oproti svým vrstevníkům opožďovat. To co děti zvládají v 9 měsících, už Tomík nedokázal. Začal kolotoč stálého ježdění po nemocnicích, které tenkrát nenabíralo konce. Více času jsme spolu trávili v nemocnicích a čekali na verdikty lékařů, Stále jsme, ale věřili, že se jen jedná o vývojové opoždění, jak nám bylo mnohokrát lékaři řečeno. Zároveň i růst hlavičky se začal zpomaloval. Po kolotoči různých vyšetření zjistili, že má MIKROCEFALII (tj. těžká vývojová porucha projevující se předčasným ukončením růstu mozku a obvykle i celé hlavy). Je příznakem řady dalších závažných onemocnění. U Tomáška se mimo jiné jedná o spastickou diparézu (postižení dolních končetin), poruchu zraku a zpomalení psychomotorického vývoje. Bohužel i řeč je velmi opožděná. V podstatě se jedná o dětskou mozkovou obrnu. Náš život se úplně obrátil. Bohužel se vše muselo přizpůsobit Tomíkovým potřebám a tak to i pro dceru nebylo jednoduché. Začali jsme chodit na rehabilitace a tím, že jsme poctivě cvičily i doma, tak dneska si Tomášek dokáže sednout, lozit po čtyřech a u opory se postavit. Samostatné chůze zatím schopen není. Cvičíme stále a doufáme, že jednoho dne Tomík udělá sám své první krůčky, aniž by ho někdo přidržoval.

Tomík je dlouholetým klientem neurorehabilitačního centra ARCADA. Tam pravidelně dochází na běžné rehabilitace, ale i intenzivní rehabilitace. Mají zde různé programy, které jsou nastaveny přímo na dítě. Tomík při rehabilitaci využívá speciální obleček Thera-Togs. TheraTogs se skládá z elastometrického celotělového oblečku a sestavy pružných tahů, které se vždy vybírají a přizpůsobují k aktuálnímu stavu klienta. TheraTogs obleček je navržen tak, aby efektivně cílil na řešení individuálních specifických muskuloskeletálních, posturálních, rovnovážných nebo pohybových problémů klientů a je určen pro každodenní používání. Je vhodný při léčbě poruch pohybu, stability, v oblasti ortopedie a vývoje, prostřednictvím neuromuskulární reedukace.

Pro Tomáška jsou rehabilitace velkým přínosem, jelikož je pak schopen sám si vylezením sednout na židli, křeslo, nebo i vylézt do invalidního vozíku. Tomík je už i dost váhově těžký, tak jsem opravdu ráda z jeho strany za jakoukoliv pomoc. Je to bohužel strašné, když matka už neunese své dítě, které nemůže chodit. Posouvá se v před i po mentální stránce. Snažíme se šetřit, jak se dá, aby mohl podstoupit co nejvíce léčebných terapií, ale jelikož Tomášek ke svému životu potřebuje i různé kompenzační pomůcky, které se z částí doplácí nebo je i celé hradíme sami, tak nejsme schopni na vše sami našetřit. Moc si vážíme vaši pomoci.(Berková Radka maminka)

Pokud chcete rodině Tomáška pomoci s financováním rehabilitací, nejjednoduší cesta je zaslat peníze na jejich transparentní účet.2000479700/2010.

pro představu cena rehabilitací na 14 dní je 25 500 Kč a 3 týdny 38 250,--